Posiadanie strony internetowej jest niezbędnym narzędziem do rozwoju firmy. W ostatnich latach przybyło co nie miara nowych witryn internetowych. Niestety wraz z ze wzrostem ich popularności, wzrosła również ilość przestępstw i oszustw w Internecie.
Jak zabezpieczyć swoją stronę przed atakami cyberprzestępców?
Na początku warto wspomnieć o zabezpieczeniach SSL, których zagadnienie powinno powracać w naszej pamięci jak boomerang. Niewątpliwe jest to, że każdy właściciel strony internetowej powinien brać na siebie odpowiedzialność za zapewnienie bezpieczeństwa odwiedzającym jego witrynę. Dlaczego jest to tak ważne?
Wytłumaczenie jest proste: niezabezpieczona witryna może rozpowszechniać złośliwe oprogramowanie, kraść informacje czy wysyłać spam. Odwiedzając stronę internetową w pierwszej kolejności powinniśmy zwrócić uwagę na adres URL strony, a dokładnej, czy przedrostek wskazuje na zabezpieczoną domenę. Możemy rozpoznać to po przedrostku „https”. Te parę literek oznacza, że połączenie jest zaszyfrowane. Zabezpieczenie to zapewnia certyfikat SSL, który ma za zadanie chronić poufne informacje wprowadzone do witryny. Brak certyfikatu powoduje, że dane te są jawne i łatwo dostępne dla cyberprzestępców. Dlatego należy pamiętać, że niezależnie od tego czy się logujemy, dokonujemy płatności czy po prostu wpisujemy adres e-mail sprawdźmy najpierw czy adres URL rozpoczyna się od „https”!!.
Poruszając temat strony internetowej musimy wspomnieć o polityce prywatności, która jasno powinna informować, w jaki sposób dane są gromadzone, wykorzystywane i chronione przez witrynę. Dzięki polityce prywatności jesteśmy w stanie stwierdzić, że właściciel serwisu dba o przestrzeganie przepisów i zapewnienie bezpieczeństwo witrynie.
Rzetelna strona internetowa musi posiadać informacje kontaktowe. Zazwyczaj może znaleźć je w zakładkach „O nas” lub „Kontakt”. Idealna strona powinna wyraźnie wyświetlać adres e-mail; numer telefonu czy adres fizyczny. Możliwym innym sposobem kontaktu jest kontakt przez media społecznościowe. Nie zapewnia on nam ochrony, ale może stanowić formę nawiązania kontaktu, jeśli będziemy potrzebować pilnej informacji.
Jak powinna wyglądać nowoczesna i bezpieczna strona internetowa możecie zobaczyć tutaj
Na co powinien uważać każdy użytkownik Internetu?
Niestety, aby sprawdzić solidność danej strony internetowej musimy uwzględniać szereg spraw. Naszą czujność powinny wzbudzić nagle pojawiające się okienka, mające na celu zachęcenie ofiary do kliknięcia i przypadkowego pobrania złośliwego oprogramowania.
Uważajmy także na spam SEO, czyli pojawianie się nietypowych linków w witrynie – zazwyczaj w sekcji komentarzy. Innym haczykiem cyberprzestępców w sieci jest phishing, czyli strony podszywające się pod inne często odwiedzane witryny.
W sieci spotkać możemy tzw. „złośliwe przekierowania”. Zdarza się że, po wpisaniu adresu URL, zostaniemy przeniesieni do witryny, nie będącej tą, której szukamy.
Pomocą w unikaniu oszustw są także ostrzeżenia wyszukiwarki. Popularne wyszukiwarki skanują witryny internetowe pod kątem złośliwego oprogramowania i umieszczają okienko ostrzegawcze w danej witrynie.
Ważnym aspektem wzbudzającym naszą podejrzliwość jest samoistna zmiana wyglądu strony. Cyberprzestępcy zastępują zawartość strony swoją nazwą, logiem, a nawet obrazami ideologicznymi. Podczas kolejnej wizyty na danej stronie, zauważyliśmy nowe, nietypowe treści, których wcześniej nie widzieliśmy -powinna obudzić się nasza czujność!
Oszuści internetowi nagminnie stosują malvertising. Za tym obcym pojęciem rozumiemy złośliwe reklamy, na które często się dajemy nabrać, pomimo iż, są stosunkowo łatwe do wyłapania. Zwykle wydają się nieprofesjonalne, zawierają błędy ortograficzne, promują tzw. „cudowne leki” lub skandale z udziałem celebrytów. Istotne jest, aby przed zalogowaniem sprawdzić czy w adresie strony nie ma literówki lub cyfry udającej literę. Cyberprzestępcy często wykorzystują nieuwagę użytkowników, którzy podczas wpisywania adresu URL popełniają literówki. Banalny błąd może przekierować nas na fałszywe strony.
Cyberprzestępcy liczą na to, że jako użytkownicy Internetu nie zauważymy swojego błędu, a on będzie mógł działać na naszą szkodę.
Zakupy online- Czy są bezpieczne?
W ciągu ostatnich lat bardzo popularne stało się robienie zakupów online. Niestety przyczynia się to do wzrostu wyłudzeń pieniężnych i oszustw. W związku z tym, że sklep jest rozszerzeniem strony internetowej, to tak samo rozszerza się ilość zasad, na które musimy zwrócić uwagę kupując w sieci.
- Na samym początku warto sprawdzić czy dany sklep jest zarejestrowany w bazie przedsiębiorców. Można to zrobić w bazie CEIDG. Jeśli nie udało się Tobie zweryfikować, kto stoi za danym sklepem- zrezygnuj z zakupów na samym początku.
- Kolejnym ważnym zadaniem jest sprawdzenie czy sklep internetowy posiada m.in. regulamin i politykę prywatności, spełniającą wymogi RODO.
- Co więcej, w przypadku zakupów online trzeba zachować czujność podczas płatności. Każdy rzetelny sklep powinien zawierać bezpieczną bramkę płatności. Przedsiębiorca chcąc zyskać zaufanie klientów podpisuje stosowną umowę, która daje barierę ochronną kupującym.
- Ostatnim ważnym aspektem na jaki musimy zwrócić uwagę to czy na stronie jest zakładka dotycząca wysyłek i zwrotów. Jest to ważna sprawa, bo dotyczy prawa konsumenckiego, które każdemu z nas przysługuje.
Podsumowując : Internet z całym swoim dobrodziejstwem jest też pełny niebezpiecznych zakamarków, korzystajmy z niego rozważnie, nie podawajmy swoich danych zbyt pochopnie, nie odwiedzajmy podejrzanych witryn. Zachowujmy czujność, a na pewno zwiększy się nasze bezpieczeństwo.
Dbając o swoje bezpieczeństwo, kwestionujmy wszystkie informacje jakie do nas docierają.