element 2 reklamy kościerzyna xtraweb

BLOG

O co chodzi z tą Domeną?

mężczyzna wpisuje adres strony www, zastanawia się nad domeną, domena jako znak zapytania

            Jak Internet długi i szeroki, tak i wiele zagadnień, powszechnie niezrozumiałych się w nim pojawia.


Niektóre z tych zagadnień to domena, powiązana z nią strona internetowa, a także serwer, na którym cała ta gra się toczy. Należałoby po krótce wytłumaczyć co i do czego służy.

   Serwer

           Serwer jest specjalnie skonfigurowanym komputerem, który dostępny jest w Internecie  przez 24 godziny na dobę. Możesz na nim umieszczać swoją stronę WWW, stworzyć skrzynki e-mail dla siebie i pracowników, a także przechowywać swoje pliki, tym samym mając do nich dostęp z każdego miejsca na świecie.

  Domena

     Znając podstawowe informacje dotyczące serwera, możemy przejść do głównego tematu, którym jest domena. A co takiego ta cała domena? Śpieszę z wytłumaczeniem jest ona adresem strony wyświetlanym w pasku przeglądarki. Posiadanie domeny nie wymaga korzystania z hostingu i serwisu internetowego, ale jest ona niezbędna do uruchomienia własnej strony internetowej. Pamiętaj , że sama domena nie wystarczy, aby Twoja strona wyświetlała się w Internecie. Potrzebujesz do tego już wcześniej wspomnianego serwera. Ogólnie ciekawa rzecz z tej domeny, bo możemy ją samodzielnie wymyślić, natomiast powinna ona być przemyślana, ciekawa i delikatnie sugerować użytkownikom co znajdą na stronie. Można nawet powiedzieć, że pełni rolę pewnego rodzaju wizytówki.

W  praktyce adres strony składa się z 4 podstawowych części. Na poniższym schemacie możemy zobaczyć właściwe miejsce domeny.

https:// | www | .domena | .pl

Pośród rozszerzeń wyróżnia się domeny:
– narodowe – .de; .fr
– globalne – .com; .net
– funkcjonalne – .org; .gov; .edu
– funkcjonalne II poziomu – .net.pl; info.pl
– regionalne – .slask.pl; .wroclaw.pl
– nowe – zawierają słowa kluczowe czy określenia wskazujące daną branżę

Strona internetowa

Nawiązując do drugiej  części tematu, czyli strony internetowej warto znowu przedstawić jej najbardziej podstawową definicję. Strona internetowa jest  to pewnego rodzaju dokument, stworzony za pomocą jednego z języków programowania zawierający różnego typu treści. Strony internetowe są udostępnianie w Internecie na serwerze, a widzimy je dzięki przeglądarkom. Wyświetlanie treści i całej zawartości przez przeglądarkę jest możliwe dzięki domenie. Nie potrzebujemy miejsca na serwerze (czyli hostingu) do posiadania domeny, tak do prowadzenia serwisu WWW jest to wymagane. Ukazanie się strony odbiorcom jest możliwe dopiero po umieszczeniu strony i przypisaniu domeny na serwerze.

            Podsumowując zależność domeny i strony internetowej można ciekawie wytłumaczyć korzystając z przykładu. Mianowicie domenę można porównać do adresu zamieszkania, a serwer i serwis WWW do domu, w którym się mieszka.

element 1 reklamy kościerzyna xtraweb